Camping Omišalj *****

Camping Omišalj, Vodotoč 1, 515 13 Omišalj, Chorvatsko

WWW stránky

+385 51 588 390

1. 1. – 31. 12.

N 45°14‘2,49“ E 14°33‘7.48“

Kemp Omišalj se nachází na ostrově Krk, v překrásné zátoce Pusca nedaleko města Omišalj. Rozkládá se na 8 ha. Tento 5hvězdičkový kemp je ideální volbou pro rodinnou dovolenou. Hosté mají k dispozici plně vybavené mobilní domy s přípojkami elektřiny a vody. Můžete si zde užít mnoho sportovních aktivit, např. basketbal, fotbal, badminton, minigolf, potápění nebo jízdu na kajaku. Pro vaše nejmenší je k dispozici také dětské hřiště. Vaši mazlíčci si mohou zdarma užívat procházky v oblasti určené speciálně pro procházky se psem. Vychutnejte si chutě středomořské kuchyně v kempu přímo na pláži, s terasou a bohatou nabídkou jídel nebo si odpočiňte u osvěžujícího nápoje v baru u bazénu.

Příjezd:
Ze Záhřebu – po dálnici A1 směr Rijeka, pak po A7 přímo na most Krk, od mostu do tábora Omišalj je pak jen 3 km. Z Lublaně – na hraniční přechod Jelšane – Rupa, směr Rijeka. Po silnici A7 přímo na most Krk.

Počet míst:
stany + karavany: 180
mobilheimy: 120

Vybavení kempu:

Zaměření kempu:

Dospělý 13-14 EUR
Dítě 7-8 EUR (od 7 do 12 let)
Stan 27-86 EUR
Ob. přívěs 27-86 EUR
Ob. automobil 27-86 EUR
Mobilheim 252-456 EUR
Ubytování v budově
Pes 10-11 EUR
Camp Omisalj is located on Island of Krk, in the beautiful Pusca bay near the town Omisalj and it stretches for 8 hectares. This 5 stars camp is an ideal choice for family vacation. Guest have at their disposal piches with electricity and water connections and fully equipped mobile homes. Have a fun with numerous sports activities, playing basketball, football, badminton or mini golf as well as a diving and kayaking. For your young ones, there is also a children’s playground and your pets can enjoy free walks in an area specially designated for dog walking. Enjoy the tastes of the campsite restaurant’s Mediterranean cuisine directly on the beach, with a terrace and a rich offer of meals or relax with a refreshing drink at the pool bar. Arrival: By car from Zagreb, take the A1 motorway in the direction of Rijeka. Then by the fast road A7 directly to Krk bridge that is connecting the island with the mainland, and from the bridge to Camp Omisalj you have only 3 kilometers. From Ljubljana, head towards the border crossing Jelšane - Rupa and follow the signs to the city of Rijeka. Then connect to the fast road A7, which takes you directly to Krk bridge and you are only 3 kilometers from the location.

Navštíveno 6256 x, 3 x navštíveno dnes

Zveřejněno v Bezbariérový přístup, Cykloturistika, Kempy, PejskařiaRodiny s dětmi